top of page
Szukaj
  • podroznik3

Faktoring faktur: Jak to pomaga MŚP-eksporterom

Zaktualizowano: 28 gru 2020

Jeśli jest coś, co łączy małych eksporterów, niezależnie od tego, co produkują, to jest to nadchodzące widmo kryzysu gotówkowego. Bez względu na to, jak dobrze zorganizowane są finanse firmy, zawsze będą jakieś rachunki, które są płacone z opóźnieniem, mimo że faktury są wysyłane na czas. Przy braku odpowiedniego finansowania handlu, takie opóźnienia mogą uderzyć mocno, a eksporterzy znajdują się między skałą a twardym miejscem, często muszą realizować zamówienia eksportowe na czas, nie otrzymując zapłaty za te towary.


Wprowadź faktoring faktur, użyteczne narzędzie, dzięki któremu eksporter może sprzedać swoje faktury (lub należności na koncie) stronie trzeciej, lub faktoringowi, za gotówkę z góry.


Banki żądają zabezpieczenia od przedsiębiorstw, które ubiegają się o pożyczki na zaspokojenie potrzeb kapitału obrotowego. W niektórych przypadkach, gdy banki nie żądają zabezpieczeń, dokumentacja finansowa MŚP nie spełnia wymagań banku. Problem z zatwierdzeniami regulacyjnymi polega na tym, że jest to miecz o podwójnych krawędziach: są one potrzebne, aby zapewnić, że instytucje finansowe nie ucierpią w przypadku powszechnego niewywiązywania się ze zobowiązań, ale szkodzą kredytobiorcom, ponieważ są zbyt sztywne i zdecydowanie zbyt czasochłonne.


Wyjściem, na co wskazywały liczne agencje badawcze, jest technologia. Firmy z sektora Fintech stosują zautomatyzowane modele oceny ryzyka i systemy techniczne, które ograniczają, a nawet eliminują papierkową robotę. Firmy Fintech mają wyjątkową pozycję, aby pomóc eksporterom z sektora MŚP, ponieważ mogą korzystać z technologii w celu uniknięcia uciążliwej pracy papierkowej i biurokracji, które uginają się pod ciężarem tradycyjnych instytucji kredytowych. Dla MŚP oznacza to znacznie mniej czasu i problemów związanych z uzyskaniem kredytu.


Faktoring faktur: One Stop Solution?


Prywatne agencje finansowe wraz z kilkoma nowo powstającymi firmami z sektora fintech starają się ułatwić dostęp do kredytów, oferując takie rozwiązania jak faktoring faktur i kredyty bez zabezpieczeń. Istnieje poważna luka w finansowaniu handlu. Luka ta jest szacowana na 1,5 biliona dolarów na rynkach wschodzących, w tym w Indiach i Chinach.


Dla eksporterów z sektora MŚP faktoring fakturowy jest rozwiązaniem dla ich problemów związanych z finansowaniem handlu. Działa on dla nich na dwa bardzo wyraźne sposoby. Po pierwsze, ich potrzeby w zakresie kapitału obrotowego są zaspokajane bez konieczności szukania kredytu w wielu miejscach. Po drugie, mniej oczywistą zaletą jest to, że ogranicza ryzyko kredytowe. Sposób działania faktoringu polega na tym, że faktor kupuje faktury płacąc około 80 procent wartości z góry. Pozostała kwota jest przekazywana do MSP (pomniejszona o opłaty manipulacyjne i inne) w momencie otrzymania płatności przez faktora. Oznacza to, że za niewielką opłatą, mśp-stwo pozbywa się kłopotów ze śledzeniem faktur i oczekiwaniem na płatność.


Oczywiście, zarówno MŚP jak i faktor muszą dobrze zrozumieć biznes, a także zrozumieć potrzebę utrzymywania serdecznych relacji z nabywcami. Jeśli kupujący znajduje się w kraju o restrykcyjnych przepisach dotyczących płatności na rynku forex i tym podobnych, może to się skończyć długim i kosztownym procesem otrzymania zapłaty za fakturę. Jest to jeden z powodów, dla których firmy z branży fintech, które oferują faktoring faktur, wolą specjalizować się w pewnych sektorach, jak również w konkretnych kierunkach eksportu.


Faktoring fakturowy jest w końcu wygodnym i szybkim sposobem dla MSP na uzyskanie infuzji gotówkowej bez zaciągania długów. Pozwala on eksporterowi na kontynuowanie działalności bez konieczności angażowania środków finansowych oraz bez konieczności poświęcania czasu i pieniędzy na gonienie za płatnościami.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page